Pies Shih tzu

Shih tzu to pełne życia i energii psy towarzyszące człowiekowi już od wieków. Rasa wywodzi się z Tybetu, gdzie, jako zwierzęta święte, mieszkały w świątyniach oraz wręczane były cesarzom chińskim, jako wyraz największego uznania. Na szesnastowiecznych obrazach zobaczyć je można jako miniaturki lwów, i stąd też wywodzi się ich nazwa. Ówcześni malarze w obficie owłosionych głowach psów dopatrywali się podobieństwa do afrykańskich króli sawanny. W Europie rasa rozpowszechniła się dzięki królowej Elżbiecie, której w latach trzydziestych został zaprezentowany jeden z pierwszych w kraju szczeniaków Shih tzu. Na zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych Shih tzu musiały czekać aż to lat siedemdziesiątych.

Psy Shih tzu są stosunkowo niewielkie. Masa ich ciała waha się, z reguły, od 4,5 do 7 kg, wysokość w kłębie natomiast dochodzi do 26,6 cm. Mają szeroką, okrągłą i bujnie owłosioną głowę. Uwagę zwracają przede wszystkim ich jedwabiste, długie, gęste włosy, wymagające od właściciela pokładów cierpliwości podczas pielęgnacji. Ma to jednak swoje zalety, ponieważ dzięki naturalnym włosom ich właścicielem może zostać nawet osoba uczulona na psią sierść. Nie istnieją specjalne ograniczenia w kwestii maści. Pies Shih tzu występować może we wszystkich kolorach, jednakże według pewnej grupy hodowców, szlachetne okazy powinny być tylko biało-złote z charakterystyczną strzałką na czole i plamką na ogonie. Nie jest to jednak standardem rady. Kolor nosa różni się w zależności od barwy włosów. Duże oczy wspaniale odzwierciedlają przyjaźń i oddanie jakimi Shih tzu obdarzają swojego właściciela. Ogon jest długi, z reguły zawinięty i ukryty pod długimi włosami, których psy w domowych warunkach nie tracą prawie wcale, lub bardzo niewiele.

Przedstawiciele rasy Shih tzu uwielbiają być głaskane, trzymane na kolanach i rozpieszczane. Największą przyjemność sprawia im bycie oczkiem w głowie swojego właściciela. Jako, że jest to rasa szlachetna, u psów tych dopatrzyć się można odrobiny arogancji i wyniosłości wymieszanej z odwagą i grzecznością, które to cechy jednak zdają się zupełnie zanikać, gdy przychodzi czas zabawy i beztroskiego tarzania się po podłodze.

Pies Shih tzu będzie idealnym towarzyszem dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Jego żywe usposobienie i ciągła chęć do zabawy zapewnią rozrywkę wszystkim członkom rodziny. Są wiernymi obrońcami, niestroniącymi od szczekania, gdy na horyzoncie pojawia się ktoś obcy. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, choć jak wiadomo, pierwsze spotkanie z nowym towarzyszem powinno przebiegać pod czujnym okiem właściciela. Ważne dla Shih tzu jest ciągłe zainteresowanie psem, niezależne od tego czy bawimy się z nim na podwórku, czy siedzimy na kanapie oglądając telewizor. Jest to rasa czująca silne przywiązanie do człowieka i tego samego oczekuje od swojego opiekuna.

Pomimo, że psy Shih tzu znane są z wysokiego poziomu inteligencji, wytrenowanie ich może zająć trochę czasu. Najlepszą metodą jest oczywiście odpowiednia nagroda. Szkolenie powinno zacząć się już w chwili przekroczenia progu domu, a sesje odbywać się maksymalnie trzy razy dziennie i trwać piętnaście minut. Początkowo uparte i nieufne, dzięki cierpliwości i przyjaznej atmosferze Shih tzu szybko nauczą się posłuszeństwa.